Vyrazila jsem s neziskovou organizací AMA na stáž do Estonska

V rámci spolupráce s neziskovou organizací AMA jsem vyrazila na zahraniční stáž. V rámci programu Erasmus + jsme absolvovali stáž do Estonska v období od 10. 4. do 13. 4. 2016. Do této aktivity byly zapojeny organizace Team OverflyŠance na vzděláníDD Dolní Lánov a DDŠ, ZŠ a ŠJ Horní Maršov a samotný realizátor AMA.

Naším cílem bylo zvyšovat si kompetence při práci s mládeží a zároveň propojovat, přenášet a síťovat. Přenášeli jsme hlavně na zpáteční cestě, když nás potkali nemilé turbulence, což u poloviny osazenstva vedlo k tomu, že se zařekla, že dlouho nikam nepoletí. Samozřejmě, poletí. Do Švédska v září 2016 :-) .

Tartu

První den jsme se setkali se zástupci partnerů AMA a jiných neziskovek, které pracují v Tartu. Cesta byla namáhavá, ale přesto jsme hned první den vyjasňovali, jak bude naše návštěva vypadat, co nás zajímá, co vše nabízíme a zjišťovali, jaké jsou možnosti všech zapojených z Tartu. Druhý den jsme navštívili dvě organizace: The Foundation Mental Health Care Centre  a MTÜ Tartu kristlik noortekodu  – Tartu Christian Adolescent Home. Třetí den jsme pak navštívili, mimochodem velmi oblíbenou destinaci mezi českými dobrovolníky, Maarja Küla, domov pro osoby s hendikepem a Tartu Catholic Education Centre. Poslední den jsme si pak přivstali a hodnotili se zástupci partnerské organizace celou návštěvu v Tartu a okolí. Zároveň jsme hovořili o metodách, které jsme viděli, definovali jejich limity a možné využití, a snažili se vybrat ty, které by vás mohli zajímat.

Během každé návštěvy a pondělního večera jsme pracovali na nácviku jednotlivých aktivit, které jsme získali buď během návštěvy, nebo jsme si je přivezli z Čech. Na některých aktivitách se s námi podíleli i participující organizace.

A jaké je tedy Estonsko v oblasti sociální práce a neziskového sektoru? Velkým překvapením může být, že Estonsko má necelých 1,5 milionu obyvatel. Nenechte se ovšem mýlit. Jejich kvalita práce, kterou odvádějí směrem k cílové skupiny, je obdivuhodná. Velice nás například překvapilo, že standardy kvality se dají stáhnout na 1 stránku A4 a přesto všichni pracují tak, jak mají, že motivace klientů by měla začínat u přesvědčivého hodnotového žebříčku nebo že řádové sestry mají moc pěkný smysl pro humor a jejich přístup k práci je nadmíru participační. To vše pro nás bylo značně inspirativní.

Děkuji kolegům z organizace AMA. Těším se na spolupráci s nimi v novém projektu pro mladé nezaměstnané a na případné další společné dobrodružství v zahraničí :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice vzdělávání a jeho autorem je Andrea Csirke. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>